Tashrif davomida loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar, erishilgan natijalar va kelgusi bosqichlar yuzasidan maxsus trening va taqdimotlar o‘tkazildi. Muhokamalar jarayonida zamonaviy texnologik yechimlar bilan bir qatorda, ularni amaliyotga bosqichma-bosqich joriy etish boʻyicha aniq yondashuvlar koʻrib chiqildi. Yakuniy taqdimotlarda O’zbekiston Respublikasi Markaziy banki hamda Axborotlashtirish bosh markazi vakillari ham ishtirok etdi.
Tadbirning yakuniy kuni Omonatlarni kafolatlash agentligi Bosh direktori Ulugʻbek Hamdamovning kirish so‘zi bilan boshlandi. U o‘z nutqida mazkur loyihaning Agentlik faoliyatini raqamli transformatsiya qilish, boshqaruv jarayonlarini takomillashtirish hamda kafolatlangan omonatlar bo‘yicha kompensatsiya to’lovlarini yanada tezkor va samarali tashkil etish nuqtayi nazaridan strategik ahamiyatga ega ekanini ta‘kidladi. Shuningdek, 2025-yil noyabr oyidan buyon KDIC va KITC bilan hamkorlikda MISni yaratish bo‘yicha kompleks amaliy ishlar izchil olib borilayotgani qayd etildi.
Shu bilan birga, joriy yil yanvar oyida hamkorlar tomonidan kompensatsiya toʻlovlarini tashkil etish masalalari boʻyicha Koreya tajribasi asosida oʻtkazilgan maxsus trening va taqdimot materiallari “YANGI BANK” AJ faoliyati tugatilishi sharoitida omonatchilarga kompensatsiya toʻlovlarini samarali tashkil etishda muhim amaliy ahamiyat kasb etgani alohida taʼkidlandi.
Mazkur tashabbus shunchaki texnik yangilanish emas, balki Agentlikning institutsional salohiyatini yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan muhim strategik loyihadir. Loyihaning asosiy maqsadi Agentlik faoliyatining barcha asosiy yo‘nalishlarini qamrab olgan zamonaviy, integratsiyalashgan va barqaror boshqaruv-axborot tizimi arxitekturasini shakllantirishdan iborat. Bu esa, avvalo, omonatchilarga ko‘rsatiladigan xizmatlar sifatini oshirish, jarayonlarning shaffofligi va ishonchliligini kuchaytirishga xizmat qiladi.
Uchrashuvlar davomida kompensatsiya jarayonlarini toʻliq raqamlashtirish, omonatchilar boʻyicha yagona maʼlumotlar bazasini shakllantirish, tashkilotlararo maʼlumot almashinuvini avtomatlashtirish, yagona operatsion platformani joriy etish, shuningdek axborot xavfsizligini kuchaytirish masalalari muhokama qilindi. Loyiha doirasida standart operatsion tartiblarni ishlab chiqish, stress-testlar o‘tkazish va zamonaviy kiberxavfsizlik yechimlarini joriy etish ham nazarda tutilgan.
Uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha hozirgi faoliyat tahlili natijalari taqdim etildi, tizimni takomillashtirish bo‘yicha 12 ta ustuvor vazifa belgilab olindi hamda loyihani 2029-yilgacha amalga oshirish bo‘yicha “yoʻl xaritasi” tasdiqlandi. Boshqaruv-axborot tizimini rivojlantirish bo‘yicha bosh reja yuzasidan yakuniy uchrashuvlar joriy yilning may oyiga rejalashtirilgan.
Mazkur loyiha KOICA tomonidan ajratilgan grant mablag‘lari doirasida amalga oshirilmoqda va xalqaro hamkorlikning amaliy natijasi sifatida baholanmoqda. Ushbu hamkorlik Agentlik faoliyatiga ilg‘or xalqaro tajriba va zamonaviy yechimlarni joriy etish, shuningdek omonatchilar manfaatlarini ishonchli himoya qilish mexanizmlarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Агентстве по гарантированию вкладов состоялось обсуждение очередного этапа проекта MIS с участием KDIC
Данный визит стал третьей практической миссией корейских партнёров в рамках реализации проекта и имел важное значение.
В ходе визита были проведены специальные тренинги и презентации, посвящённые проделанной работе, достигнутым результатам и следующим этапам проекта. В процессе обсуждений наряду с современными технологическими решениями были рассмотрены конкретные подходы к их поэтапному внедрению в практику. В итоговых презентациях также приняли участие представители Центрального банка Республики Узбекистан и Главного центра информатизации.
Заключительный день мероприятия начался с вступительного слова Генерального директора Агентства по гарантированию вкладов Улугбека Хамдамова. В своём выступлении он подчеркнул стратегическую значимость проекта с точки зрения цифровой трансформации деятельности Агентства, совершенствования управленческих процессов и повышения оперативности и эффективности организации выплат компенсаций по гарантированным вкладам. Также было отмечено, что с ноября 2025 года совместно с KDIC и KITC последовательно ведётся комплексная практическая работа по созданию MIS.
Отдельно было подчеркнуто, что материалы специальных тренингов и презентаций, проведённых корейскими партнёрами в январе текущего года по вопросам организации компенсационных выплат на основе корейского опыта, сыграли важную практическую роль при эффективной организации выплат вкладчикам в условиях ликвидации АО «YANGI BANK».
Данная инициатива представляет собой не просто техническое обновление, а важный стратегический проект, направленный на вывод институционального потенциала Агентства на новый уровень. Основной целью проекта является формирование современной, интегрированной и устойчивой архитектуры системы управленческой информации, охватывающей все ключевые направления деятельности Агентства. Это, прежде всего, позволит повысить качество услуг для вкладчиков, а также усилить прозрачность и надёжность процессов.
В ходе встреч были обсуждены вопросы полной цифровизации процессов компенсационных выплат, формирования единой базы данных вкладчиков, автоматизации межведомственного обмена данными, внедрения единой операционной платформы, а также усиления информационной безопасности. В рамках проекта также предусмотрены разработка стандартных операционных процедур, проведение стресс-тестов и внедрение современных решений в области кибербезопасности.
По итогам встреч были представлены результаты анализа текущей деятельности, определены 12 приоритетных задач по совершенствованию системы, а также утверждена «дорожная карта» реализации проекта до 2029 года. Финальные встречи по генеральному плану развития MIS запланированы на май текущего года.
Проект реализуется в рамках грантовых средств, предоставленных KOICA, и рассматривается как практический результат международного сотрудничества. Данное партнёрство способствует внедрению передового международного опыта и современных решений в деятельность Агентства, а также дальнейшему укреплению механизмов надёжной защиты интересов вкладчиков.