O‘zbekiston Respublikasi Omonatlarni kafolatlash agentligi delegatsiyasining Lissabonda bo‘lib o‘tgan Omonatlarni sug‘urtalovchilar xalqaro tashkiloti (IADI)ning 24-yillik umumiy yig‘ilishidagi ishtiroki
O‘zbekiston Respublikasi Omonatlarni kafolatlash agentligi Bosh direktori rahbarligidagi delegatsiya joriy yilning 24–28-noyabr kunlari Portugaliyaning Lissabon shahrida bo‘lib o‘tgan Omonatlarni sug‘urtalovchilar xalqaro tashkiloti (IADI)ning 24-yillik umumiy yig‘ilishi va unga hamroh xalqaro konferensiyada ishtirok etdi.
Tadbirda 100 dan ortiq mamlakatlarning omonatlarni himoyalash tashkilotlari, markaziy banklari va moliyaviy barqarorlikni ta’minlovchi institutlardan mutasaddi va yuqori darajadagi rahbarlar ishtirok etdi.
Yig‘ilish doirasida IADIning Prezidenti yangi muddatga saylandi, Ijroiya qo‘mitasi (EXCO) tarkibi yangilandi, 2025-yil faoliyati yakunlari va 2026-yil uchun ustuvor yo‘nalishlar muhokama qilindi.
Shuningdek, omonatlarni kafolatlash tizimlari uchun xalqaro mezon hisoblangan “Asosiy tamoyillar”ning 2025-yilgi yangilangan talqini taqdim etildi.
AQSH, Daniya, Braziliya va Yevropa mamlakatlari tomonidan bankrotlik jarayonlarini boshqarish, omonatchilarni himoya qilish, raqamlashtirish va xatarlarni boshqarish bo‘yicha ilg‘or xalqaro tajribalar o‘rtoqlashildi.
Tashrif doirasida Agentlik delegatsiyasi Armaniston, Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Turkiya, Hindiston va Ukraina omonatlarni kafolatlash tashkilotlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazib, 2026-yilda amalga oshiriladigan o‘zaro hamkorlik yo‘nalishlari kelishib olindi.
Tadbirning amaliy natijalaridan biri sifatida, Agentlik xodimlarini IADI va uning “O‘qitish va texnik yordam ko‘rsatish qo‘mitasi” (TTAC) o‘quv platformalari, jumladan “FSI Connect” onlayn o‘quv platformasidan foydalanishini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Ushbu tashabbus Agentlik mutaxassislariga xalqaro standartlar, amaliyotlar va ilg‘or bilimlar bilan doimiy ravishda tanishib borish, shu orqali malaka oshirish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Umuman olganda, IADIning 24-yillik umumiy yig‘ilishida ishtirok etish Agentlikka xalqaro tajriba bilan yaqindan tanishish, jahon miqyosidagi rivojlanish yo‘nalishlarini o‘rganish hamda milliy omonatlarni kafolatlash tizimini takomillashtirish uchun yangi tashabbus va vazifalarni belgilash imkonini yaratadi.
Agentlik xalqaro hamkorlikni kengaytirish, ilg‘or tajribalarni amaliyotga joriy etish va kafolat tizimini yanada mustahkamlash borasidagi ishlarini izchil va maqsadli tarzda davom ettirmoqda.

Участие делегации Агентства по гарантированию вкладов Республики Узбекистан в 24-й ежегодной Генеральной ассамблее Международной ассоциации страхования вкладов (IADI), прошедшей в Лиссабоне
Делегация Агентства по гарантированию вкладов Республики Узбекистан под руководством Генерального директора в период с 24 по 28 ноября текущего года приняла участие в 24-й ежегодной Генеральной ассамблее Международной ассоциации страхования вкладов (IADI) и сопутствующей международной конференции, прошедших в городе Лиссабон, Португалия.
В мероприятии приняли участие руководители и ответственные представители организаций по защите вкладчиков, центральных банков и институтов обеспечения финансовой стабильности более чем из 100 стран.
В ходе заседаний были переизбраны Президент IADI, обновлён состав Исполнительного комитета (EXCO), обсуждены итоги деятельности за 2025 год и приоритетные направления работы на 2026 год.
Кроме того, была представлена обновлённая версия «Основных принципов» на 2025 год — международного стандарта для систем гарантирования вкладов.
Представители США, Дании, Бразилии и стран Европы поделились передовым международным опытом в сфере управления процедурами банкротства, защиты вкладчиков, цифровизации и управления рисками.
В рамках визита делегация Агентства провела двусторонние встречи с организациями по гарантированию вкладов Армении, Азербайджана, Кыргызстана, Турции, Индии и Украины, в ходе которых были согласованы направления взаимного сотрудничества на 2026 год.
Одним из практических результатов мероприятия стало достижение договорённости об организации доступа сотрудников Агентства к обучающим платформам IADI и её Комитета по обучению и технической поддержке (TTAC), включая онлайн-платформу «FSI Connect».
Данная инициатива позволит специалистам Агентства постоянно знакомиться с международными стандартами, практиками и передовыми знаниями, что будет способствовать расширению их профессиональных возможностей и повышению квалификации.
В целом участие в 24-й Генеральной ассамблее IADI предоставило Агентству возможность ознакомиться с международным опытом, изучить глобальные тенденции развития системы страхования вкладов, а также определить новые инициативы и задачи для дальнейшего совершенствования национальной системы гарантирования вкладов.
Агентство продолжает последовательно и целенаправленно расширять международное сотрудничество, внедрять передовой опыт и укреплять систему гарантий вкладов.