Omonatlarni kafolatlash agentligi Yangi Zelandiyaning Depositor Compensation Scheme tashkiloti bilan onlayn uchrashuv o‘tkazdi
Omonatlarni kafolatlash agentligida Yangi Zelandiyaning omonatlarni kafolatlash tizimi Depositor Compensation Scheme (DCS) vakillari bilan videokonferensiya shaklida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
photo2026-08-2011-32-35.jpg
Uchrashuvda DCS vakillari tomonidan tizim faoliyati, kafolatlash hodisasi yuzaga kelgan taqdirda omonatchilarga kompensatsiya to‘lovlarini amalga oshirish, ushbu jarayonni tashkil etish va boshqarish to’g’risida taqdimot o’tkazildi.
Shuningdek, DCS vakillari jamoatchilik bilan ishlash, aholining omonatlarni kafolatlash tizimi va tashkilot faoliyati to‘g‘risidagi xabardorligini oshirish, shu bilan birga, manfaatdor tomonlar bilan hamkorlik qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdilar.
photo2026-08-2018-16-53.jpg
O‘z navbatida, Agentlik vakillari o‘z faoliyati va ish tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. Xususan, 2026-yil boshida banklardan birining bank faoliyatini amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziyasi chaqirib olinishi sababli yuzaga kelgan real kafolatlash hodisasiga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Bundan tashqari, Agentlik tomonidan aholi orasida o‘tkazilgan so‘rov natijalari, aholining xabardorligini oshirish bo‘yicha yondashuvlar, kommunikatsiya strategiyasini ishlab chiqish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar hamda omonatchilarni xabardor qilish tizimini rivojlantirishning keyingi yo‘nalishlari haqida ma’lumot berildi.
photo2026-08-2018-17-30.jpg
Uchrashuv yakunida tomonlar muloqot o‘zaro tajriba va ma’lumot almashish nuqtai nazaridan foydali bo‘lganini, manfaatli yo‘nalishlarda hamkorlikni davom ettirish va rivojlantirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Агентство по гарантированию вкладов провело онлайн-встречу с представителями системы гарантирования вкладов Новой Зеландии (DCS)
В Агентстве по гарантированию вкладов состоялась видеоконференция с представителями системы гарантирования вкладов Новой Зеландии — Depositor Compensation Scheme (DCS).
photo2026-08-2011-32-35.jpg
В ходе встречи представители DCS провели презентацию о деятельности системы, осуществлении компенсационных выплат вкладчикам при наступлении гарантийного случая, а также организации данного процесса и управлении им.
Кроме того, представители DCS проинформировали о проводимой работе по взаимодействию с общественностью, повышению осведомлённости населения о системе гарантирования вкладов и деятельности организации, а также сотрудничеству с заинтересованными сторонами.
photo2026-08-2018-16-53.jpg
В свою очередь, представители Агентства рассказали о своей деятельности и поделились опытом работы. В частности, было отдельно рассмотрено реальное гарантийное событие, возникшее в начале 2026 года в связи с отзывом лицензии на осуществление банковской деятельности у одного из банков.
Кроме того, была представлена информация о результатах опроса, проведённого среди населения, подходах к повышению его осведомлённости, проводимой работе по разработке коммуникационной стратегии, а также о дальнейших направлениях развития системы информирования вкладчиков.
photo2026-08-2018-17-30.jpg
По итогам встречи стороны отметили полезность диалога с точки зрения обмена опытом и информацией и выразили готовность продолжать и развивать сотрудничество по направлениям, представляющим взаимный интерес.
Depositor Compensation Scheme (DCS) — система гарантирования вкладов, управляемая Центральным банком Новой Зеландии.