Omonatlarni kafolatlash agentligi delegatsiyasi Italiyada bo‘lib o‘tgan IADI Ijroiya kengashi va qo‘mitalari yig‘ilishda ishtirok etdi
O‘zbekiston Omonatlarni kafolatlash agentligi (OKA) delegatsiyasi Italiya Respublikasiga xizmat safarini amalga oshirdi. Mazkur safar Agentlikning xalqaro institutsional hamkorligini kengaytirish, IADIning yangi strategik tashabbuslari bilan yaqindan tanishish hamda omonatlarni kafolatlashning ilg‘or amaliyotini o‘rganish nuqtai nazaridan muhim ahamiyat kasb etdi.
IADI Ijroiya kengashining 85-yig‘ilishida ishtirok
2026-yil 24–25-iyun kunlari Italiya banklari omonatlarini kafolatlash jamg‘armasi (FITD) mezbonligida IADI Ijroiya kengashining 85-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda IADI rahbariyati, kotibiyat, Kengash a’zolari, qo‘mitalar rahbarlari va a’zo tashkilotlar vakillari ishtirok etdi
photo2026-07-0319-22-46.jpg
Yig‘ilish kun tartibiga muvofiq IADIning 2026–2029-yillarga mo‘ljallangan strategik rejasini amalga oshirish holati, omonatlarni kafolatlashning Asosiy tamoyillari bo‘yicha qo‘llanmalarni yangilash va baholash metodologiyasini takomillashtirish, omonatlarni kafolatlash tizimida raqamlashtirish, moliyaviy innovatsiyalar va fintex yechimlarini joriy etish, shuningdek xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
img52332.jpg
IADI qo‘mitalari yig‘ilishlarida ishtirok
Xizmat safari doirasida Agentlik Bosh direktori IADI Ichki nazorat bo‘yicha kengash qo‘mitasi (ICCC) a’zosi sifatida qo‘mitaning navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi. Yig‘ilishda qo‘mitaning 2026-yil uchun ish rejasi ijrosi, IADI moliyaviy boshqaruvi va ichki nazorat tizimi samaradorligini ta’minlashga qaratilgan masalalar muhokama qilindi.
65c133bb-b42c-4a1b-afb9-e5acbb55e0f5.png
Shuningdek, Agentlik vakillari Siyosat boyicha kengash qomitasi (PCC), Amalga oshirish boyicha kengash qomitasi (ICC), Tahlil boyicha kengash qomitasi (ACC), Rejalashtirish boyicha kengash qomitasi (PCC) yigilishlarida kuzatuvchi sifatida qatnashdi. Ushbu yigilishlarda IADIning strategik tashabbuslari, baholash tizimini takomillashtirish, malumotlar almashinuvi va kadrlar salohiyatini oshirishga qaratilgan masalalar korib chiqildi.
FITD bilan ikki tomonlama uchrashuv
Xizmat safari doirasida Italiya banklari omonatlarini kafolatlash jamgarmasiFondo Interbancario di Tutela dei Depositi (FITD) rahbari boshchiligidagi delegatsiya bilan ikki tomonlama uchrashuv ham tashkil etildi. Uchrashuvda omonatlarni kafolatlash tizimi boyicha tajriba almashish, kompensatsiya tolovlarini amalga oshirish mexanizmlari, risklarni baholash hamda xodimlar malakasini oshirish masalalari muhokama qilindi.
photo2026-07-0120-10-31.jpg
Muzokaralar yakunida Italiya banklari omonatlarini kafolatlash jamg‘armasi (FITD) rahbariyati O‘zbekiston Omonatlarni kafolatlash agentligi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Tomonlar ilg‘or tajribalarni almashish, mutaxassislar malakasini oshirish, qo‘shma seminar va o‘quv tadbirlarini tashkil etish hamda ekspertlik hamkorligini kengaytirishga kelishdi. Erishilgan kelishuvlarni mustahkamlash maqsadida Agentlik va FITD o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi Anglashuv memorandumini (Memorandum of Understanding – MOU) imzolashga kelishildi. Mazkur memorandum uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi.
photo2026-07-0120-12-25.jpg
Xizmat safari doirasida Agentlikning xalqaro maydondagi institutsional ishtiroki kuchaytirildi, yangi tahrirdagi Asosiy tamoyillarni joriy etish va baholash metodologiyasi yuzasidan amaliy ma’lumotlar olindi, raqamlashtirish va moliyaviy innovatsiyalarning omonatlarni kafolatlash tizimiga ta’siri o‘rganildi. FITD bilan erishilgan kelishuv esa Italiya tajribasini o‘zlashtirish uchun yangi hamkorlik yo‘nalishini ochdi.

Делегация Агентства по гарантированию вкладов приняла участие в заседании Исполнительного совета и комитетов IADI, состоявшемся в Италии
Делегация Агентства по гарантированию вкладов Республики Узбекистан (ОКА) совершила служебную поездку в Итальянскую Республику. Данный визит имел важное значение с точки зрения расширения международного институционального сотрудничества Агентства, ознакомления с новыми стратегическими инициативами Международной ассоциации страховщиков депозитов (IADI), а также изучения передовой международной практики в сфере гарантирования вкладов.
Участие в 85-м заседании Исполнительного совета IADI
24–25 июня 2026 года под председательством Итальянского межбанковского фонда защиты вкладов (FITD) состоялось 85-е заседание Исполнительного совета IADI. В заседании приняли участие руководство IADI, представители Секретариата, члены Исполнительного совета, руководители комитетов и представители организаций — членов Ассоциации.
В соответствии с повесткой дня были рассмотрены вопросы реализации Стратегического плана IADI на 2026–2029 годы, обновления руководящих документов по Основным принципам гарантирования вкладов и совершенствования методологии оценки, внедрения цифровизации, финансовых инноваций и финтех-решений в систему гарантирования вкладов, а также развития сотрудничества с международными организациями.
Участие в заседаниях комитетов IADI
В рамках служебной поездки Генеральный директор Агентства, являющийся членом Комитета Исполнительного совета по внутреннему контролю (ICCC), принял участие в очередном заседании комитета. В ходе заседания были рассмотрены вопросы реализации плана работы комитета на 2026 год, финансового управления IADI и обеспечения эффективности системы внутреннего контроля.
Кроме того, представители Агентства приняли участие в качестве наблюдателей в заседаниях Комитета Исполнительного совета по политике (PCC), Комитета по реализации (ICC), Комитета по исследованиям и анализу (ACC), а также Комитета по планированию (PCC). В ходе этих заседаний были рассмотрены стратегические инициативы IADI, вопросы совершенствования системы оценки, обмена информацией и развития кадрового потенциала.
Двусторонняя встреча с FITD
В рамках служебной поездки также состоялась двусторонняя встреча с делегацией Итальянского межбанковского фонда защиты вкладов — Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi (FITD) — во главе с руководителем организации.
В ходе встречи стороны обсудили обмен опытом в сфере гарантирования вкладов, механизмы осуществления компенсационных выплат, вопросы оценки рисков, а также повышения квалификации сотрудников.
По итогам переговоров руководство Итальянского межбанковского фонда защиты вкладов (FITD) выразило готовность к дальнейшему развитию сотрудничества с Агентством по гарантированию вкладов Республики Узбекистан.
Стороны договорились об обмене передовым опытом, повышении квалификации специалистов, проведении совместных семинаров и обучающих мероприятий, а также расширении экспертного взаимодействия.
Для закрепления достигнутых договорённостей была достигнута договорённость о подписании между Агентством и FITD Меморандума о взаимопонимании
Данный меморандум станет важной правовой основой для развития долгосрочного сотрудничества между двумя организациями.
В рамках служебной поездки было укреплено институциональное присутствие Агентства на международной арене, получена практическая информация по внедрению обновлённой редакции Основных принципов гарантирования вкладов и методологии их оценки, а также изучено влияние цифровизации и финансовых инноваций на систему гарантирования вкладов.
Достигнутые договорённости с FITD открывают новое направление сотрудничества по изучению и внедрению передового опыта Италии.