Joriy yilning 18–21-noyabr kunlari O‘zbekiston Omonatlarni kafolatlash agentligiga Koreya Depozitlarni sug‘urtalash korporatsiyasi (KDIC) va Koreya axborot texnologiyalari konsalting (KITC) kompaniyasi vakillaridan iborat delegatsiya tashrif buyurdi.
Tashrifdan ko‘zlangan maqsad - mamlakatimizda omonatlarni kafolatlash tizimining kelajakdagi raqamli infratuzilmasini yaratish bo‘yicha amaliy muzokaralar o‘tkazish, loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish bo‘yicha istiqboldagi ustuvor vazifalarni belgilab olishdan iborat bo‘ldi.
Ta’kidlash joizki, loyiha Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA)ning moliyaviy ko‘magi asosida amalga oshirilmoqda.
Tashrif davomida Koreya delegatsiyasi O‘zbekistondagi Koreya Respublikasining Elchixonasi, KOICA vakolatxonasi, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki hamda Axborotlashtirish Bosh markazi vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
2147483648-214407.jpg
Uchrashuvlarda omonatlarni kafolatlash sohasida zamonaviy IT-platforma yaratish masalasi, uning arxitekturasi va texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish, ish jarayonlariga integratsiya qilishning konseptual yechimlari muhokama qilindi. Shu bilan birga, loyihaning Bosh rejasi (ISMP)ni tayyorlash, tadqiqotlarni amalga oshirish, dastlabki bosqichda amalga oshiriladigan muhim masalalar yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Ushbu tashrif va muzokaralar O‘zbekiston omonatlarni kafolatlash tizimini butunlay yangi formatga - raqamli, tezkor va shaffof boshqaruv platformasiga o‘tkazish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi. Yaratiladigan IT-infratuzilma omonatchilarning huquqlarini yanada mustahkam himoya qilish, jarayonlarni avtomatlashtirish va tizimning umumiy samaradorligini oshirishga xizmat qiladi.
Agentlik ushbu yo‘nalishdagi yangiliklarni jamoatchilikka muntazam ravishda yetkazib borishda davom etadi.

В системе гарантирования вкладов дан старт цифровой трансформации!
18–21 ноября текущего года в Агентство по гарантированию вкладов Узбекистана прибыла делегация представителей Корпорации по страхованию вкладов Кореи (KDIC) и Корейской компании по IT-консалтингу (KITC).
Цель визита  проведение практических переговоров по созданию будущей цифровой инфраструктуры системы гарантирования вкладов в нашей стране, а также определение приоритетных задач для успешной реализации проекта.
Следует отметить, что проект реализуется при финансовой поддержке Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA).
В ходе визита корейская делегация провела встречи с представителями Посольства Республики Корея в Узбекистане, представительством KOICA, Центральным банком Республики Узбекистан и Главным центром информатизации.
2147483648-214407.jpg
В рамках переговоров обсуждались вопросы создания современной IT-платформы в сфере гарантирования вкладов, разработка её архитектуры и технико-экономического обоснования, а также концептуальные решения по интеграции в рабочие процессы. Кроме того, стороны договорились о подготовке Основного плана проекта (ISMP), проведении необходимых исследований и определении ключевых задач начального этапа реализации.
Этот визит и состоявшиеся переговоры стали важным шагом на пути перехода системы гарантирования вкладов Узбекистана на принципиально новый формат - цифровую, оперативную и прозрачную платформу управления. Создаваемая IT-инфраструктура будет способствовать ещё более надёжной защите прав вкладчиков, автоматизации процессов и повышению общей эффективности системы.